3 Aralık 2011 Cumartesi

Kadınların temizlik alışkanlıkları

Türk hanımlarının temizlik konusunda ne kadar hassas olduğu bir kez daha kanıtlandı. Türkiye çapında yapılan bir araştırmada kadınların temizlik alışkanlıkları sorgulandı. Sonuca göre Türk kadını temizlikten 'pekiyi' aldı.Scotch Brite, 14 farklı ilde 25-55 yaş arasındaki kadınların temizlik ve bulaşık yıkama alışkanlıklarını inceledi. Ev hanımları günde ortalama üç kez bulaşık yıkıyor, yani vaktinin çoğunu mutfakta geçiriyor. Öyle ki araştırmaya katılanların yarıya yakınının bulaşık makinesi olmasına rağmen yüzde 87'si bulaşıkları yine elinde yıkamayı tercih ediyor. Çünkü özellikle çekirdek ailelerde makinenin dolması birkaç günü alabiliyor ve bu sırada tabaklar kuruduğu için kadınlara pek pratik gelmiyor. Araştırmayı yürüten 3M Ev Bakım ve Temizlik Ürünleri Satış ve Pazarlama Müdürü Mehmet Bereket, "Kadınlar bulaşığı bekletmekten rahatsız oluyor ve elde yıkamanın daha sağlıklı ve daha temiz olduğunu düşünüyor." açıklamasını yapıyor. Kadınlarımızın pek çoğu haftada bir kez evlerini baştan aşağı temizliyor. Süpürme, silme, banyo-WC temizliği ve toz alma. Yurtdışındaki araştırmalara bakıldığında da Türk kadını hijyen konusunda açık ara önde.
***
Mehmet Bereket (3M Ev Bakım ve Temizlik Ürünleri Satış ve Pazarlama Md.): Araştırmada gördük ki Türk kadını her gün temizlikle iç içe. Öyle ki, bizim hanımlarımız Batı kadınına göre daha fazla temizlik yapıyor. Mesela günde ortalama üç defa bulaşık yıkıyorlar. Özellikle gençler bulaşık makinelerini daha çok kullanıyor; ama orta yaş üzeri çok bulaşık olmadıkça pek makinesini kullanmak istemiyor.

Kadınlar en çok mutfak tezgâhını yıkıyor

Tencereler elde yıkanıyor: Kadınlar ellerinde en çok tencere yıkıyor. Bunu sırasıyla fırında kullanılan tepsiler, bardaklar, çay ya da kahve fincanları, yemek kapları, çatal bıçaklar ve tabaklar izliyor. Kadınlar bulaşıkları yıkamaya önce daha az kirli olan bardaklardan başlarken en sona zor ve yağlı lekelerin olduğu tepsi ve tencereleri bırakıyor.
Haftada 1 kez baştan aşağı temizlik: Kadınların yüzde 45'inin haftada 1 kez temizlik yaptığı ortaya çıktı. Haftada 2 ya da 3 kez temizlik yapanların oranı yüzde 13, bir kez temizleyenlerin oranı ise yüzde 16. Kadınlar en çok mutfak tezgâhını temizliyor. Bunu fırın ve mutfak lavabosu izliyor. En seyrek temizlenen mekanlar ise camlar ve halılar.
Kadınların vazgeçilmezi yeşil bulaşık süngerleri: Çalışmaya katılan kadınların tamamına yakını yeşil bulaşık süngerlerini kullandığını söylüyor. Bulaşık süngerini, kullananların yüzde 31'i yüksek performans sağladığı, yüzde 20'si zor lekeleri kolaylıkla temizlediği, yüzde 19'u ise uzun ömürlü olduğu için tercih ediyor.
Alışverişler süpermarketten: Kadınların büyük bir çoğunluğu temizlik malzemesi alışverişlerini düzenli olarak süpermarketlerden yapıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder