4 Aralık 2011 Pazar

Hangi sporu yaparken ne yemeli?

Sağlıklı yaşam için spor yapmak yeterli değil. Aynı zamanda yaptığımız spora uygun bir beslenme düzenini de takip etmeliyiz.

İşte, herkesin aklına takılan 'Hangi sporla hangi diyeti uygulamalıyım?' sorusunun cevabı...
YOGA-PİLATES

Yoga ya da pilates derslerine girmeden en az 1-2 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız. Çünkü, midenin özellikle ağır yemeklerle dolu olması dersler sırasında sindirim sistemine büyük rahatsızlık verebilir.

Yoga ve pilates sırasında fazla kalori yakılmadığı için bu sporları yapanların hafif, sağlıklı beslenmeye ve çok yağlı, şekerli besinler tüketmemeye önem vermeleri gerekiyor.
AEROBİK

Derslere başlamadan yaklaşık yarım saat önce yiyeceğiniz bir kase yulaf ezmesi ya da tam tahıllı gevrek, size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar.

Çok tempolu bir seansa girecekseniz birkaç yudum isotonik (Kandaki elektrolitleri dengeleyip, su kaybını önleyen) içecek performansınızı artırma açısından işe yarayabilir. Şeker miktarı düşük olan sporcu içeceklerinden de faydalanabilirsiniz.
KOŞU-SALONDA ÇALIŞMA

Beslenme uzmanları, yoğun tempolu egzersiz yapacak kişilerin, egzersize başlamadan iki üç saat önce yüksek miktarda karbonhidrat içeren yemekler yemelerinin onlara enerji vereceğini söylüyor.

Egzersize başlamadan yarım saat önce, tam tahıl içeren gıdalar ya da bir enerji barı tüketebilirsiniz.
AĞIRLIK ÇALIŞMASI

Ağırlıklarla yapılan dayanıklılık çalışmalarında önemli olan önce değil sonra yediklerinizdir. Çünkü bu tip çalışmalar sonrasında kasların proteine ihtiyacı olur ve çalışmanın hemen sonrasında protein içeren bir şeyler tüketmek (Örneğin bir bardak süt) kas oluşum sürecini destekler.

UZUN SÜRE KOŞMA

Su kaybını önlemeniz çok önemli. Bunun için; isotonik özellikte içecekler içmek gerekir. Taze sıkılmış meyve suyuna bir tutam tuz atarak kendinize bu tip bir içecek hazırlayabilirsiniz.
BİSİKLET
En fazla güç ve enerji gerektiren sporlardan biri de bisiklettir. Pedallara asılmadan önce su, isotonik bir içecek içmeyi ayrıca yol boyunca enerjinizi korumanıza yardım edecek birkaç besini -bir adet muz ya da bir adet tahıl barı- yanınıza almayı ihmal etmemelisiniz.
YÜZME
Yüzme seanslarından istediğiniz verimi almak için beslenme uzmanları, güne protein ve karbonhidratla başlamanızı öneriyor.

Kuru meyveler, kuru yemişli tahıl barları, kan şekeri seviyenizi ve enerjinizi korumanız için yiyebileceğiniz ideal atıştırmalıklardandır.
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder