19 Ağustos 2011 Cuma

Herkesin anlayacağı dilde, bilimsel kadın erkek farkları..

Şaka anlayışı
Erkekler herhangi bir şeyden eğlence çıkarabilirler. Konu uygun olsun olmasın şakaya gülüp geçerler. Kadınlar ise konu uygunsuzsa çabucak alınabilirler. Ofiste çalışan erkekler bunu çok iyi bilir.
Yemek
Erkekler alışverişe çıktıklarında yemek için çoğunlukla et ve et ürünlerini tercih eder ve
haftanın her günü sosis, biftek ya da burger yemekten şikayetçi olmazlar. Kadınlarsa yemeğin tadından ziyade görünümüne önem verirler. Bundan dolayı yemek yemekten çok yemek yapmaktan kaygılanırlar.
Estetik- renkler, dekorasyon, tasarım
Erkekler mavi bir saate bakıp bu ‘mavidir’ derken, kadınlar aynı saate bakıp bu ‘menekşe mavisidir’ derler. Erkeklerin ana renkleri bile ayırt edemediğini iddia ederler. Aynı mantık estetik ve dekorasyonda da kendini gösterir. Erkekler evin dekorasyonuna bu yüzden hiç karışmayıp, kendi zevklerini ancak garajlarına uygulayabilirler.
Moda
Erkekler için kot pantolon ve tişört fazlasıyla yeterlidir. Bir erkek küçük değişiklerle sayısız kombinasyon yaratabilirken kadınlar bunun için onlarca pahalı kıyafate ihtiyaç duyarlar. Erkekler rahat olmak ve böyle görünmek için giyinirlerken kadınlar birbirleriyle daha iyi rekabet edebilmek için giyinir.
Çocuklar ve hayvanlar
Kısaca söylemek gerekirse kadınların, çocuklar ve hayvanlar üzerine abartılı bir şekilde düştüğü su götürmez bir gerçek. Kadınlar köpekleri bir oyuncak olarak tanımlarken, diğer taraftan erkekler onları bir arkadaş olarak görüyorlar. Bebekleri davranışlarından sorumlu tutan erkeklere nazaran kadınlar onların bebek oldukları için kirlenmeye hakkı olduğunu düşünmekteler.
Tuvalet adabı
Erkekler tuvaleti hızlıca, yalnızca işlerini görmek için kullanırlar. Tuvalet onlar için çok kişisel ve sessiz olunan bir yerdir. Kadınlar içinse bu bir sosyal aktivite gibidir. Arkadaşlarıyla beraber gidip orada uzun uzun sohbet edebilirler.
Yatak tercihi
Bir erkek her yerde rahatça uykuya dalabilir. Hatta birçoğu kanepede uyumayı tercih eder. Kadınlarda ise durum farklıdır. Onlar en rahat yataklarda, en lüks yastıklarda uyumayı severler. Yatakların üstüne o kadar çok örtü örterler ki uyumak için yer bulamazsınız.
Otomobil ve sürüş
Erkeklerin, kadın ve otomobil sözcükleri söz konusu olduğunda şüphesiz akıllarına gelen ilk cümle ‘kadınlar araba kullanamaz’ olmuştur. Kadınlar araba ekipmanıyla ilgili herhangi bir parçayı ‘zımbırtı’ şeklinde algılarken, erkekler doğalarına daha yakın görürler.
Teknoloji
Teknoloji alanında sezgi ve beceri gerektiren konularda kadınların ruhsal bir yeteneğe sahip olduğu açıktır. Erkekler, içgüdüsel olarak parçaların bir arada nasıl ve ne amaçla çalıştığını çözmeye çalışırken, kadınlar kendilerine yardımcı olabilecek bir yönlendirmeye veya açıklamaya ihtiyaç duyuyor.
Duygular ve stres
Stres konusunda iki tarafta temel anlamda birbirinden farklılaşıyor. Sorunların çözümünde kendilerini sorumlu hisseden erkekler, daha ileriyi düşünerek davranırken, kadınlar panik halinde problemlere cevap arıyor. Tecrübeler gösteriyor ki gün içinde kadınlar sebepsiz yere ağlayabiliyorlar.
Hafıza
Erkekler kısa süreli hafızaya sahip olduklarından, önemli günleri hatırlamada zorluk yaşıyorlar. Kadınlarsa tam tersine hiçbir şeyi unutmuyor ve asla tartışması bitmeyen bir konunun kapanmasına izin vermiyorlar. Yaptığınız yanlışı kendiniz unutabilirsiniz, fakat kadınlar ölümünüze kadar bunları size tekrar tekrar anlatmayı kendilerine görev biçiyorlar.
İletişim
Erkekler basit ve hızlıca iletişim kuruyorlar. Kadınlar ise günlerinin üçte birini konuşarak geçirmek istiyorlar. İster yüz yüze isterse telefonda olsun sadece çok konuşmak onlar için yeterli. Erkekler iletişimde gereksiz konuşmaları yapmak istemiyorlar. Onlar için doğru noktaya vurgu yapmak yeterli.
Dakiklik ve zaman anlayışı
Dakiklikte erkeklerin üstüne yoktur. Restoranlarda önceden yer ayırtıp, tiyatroya vaktinde gidip iyi bir yer kaparlar. Kadınlara gelince, onlar hep geç kalırlar. Bunun nedeni de çoğu zaman görünümlerine verdikleri aşırı önemdir.
Temizlik alışkanlığı
Erkeklerin banyosunda sabun ve tıraş bıçağı dahil en fazla beş malzeme bulunur. Kadınlarınkinde ise o kadar çok güzellik ürünü vardır ki; bunları koymak için dolap yetersiz kalır. Makyaj malzemeleri çoğaldıkça banyoya yeni raflar eklenir.
Saldırganlık:
Erkekler kadınlardan daha saldırgan olup bedensel güç kullanımına daha eğilimlidirler. Bunun açıklaması da testosterona bağlanmaktadır. Buna karşılık kadınlar kelimelerle saldırır ve savaşırlar.
Ergenlik sivilcesi:
Erkeklerin sivilce sorunu daha fazladır. Bu da daha çok testosteron hormonundan kaynaklanmaktadır. Bu hormon yağ bezlerini uyarır ve derideki gözeneklerin tıkanmasına, dolayısıyla da sivilceye neden olur.
AIDS:
Her dört AIDS hastasından sadece biri kadındır. Nedeni ise kadınların baskın olan X kromozomundan iki tane taşımasıdır. Çünkü bir sağlıklı, bir hasta gene sahip olsalar bile sağlıklı gen hasta gene baskın çıkar ve hasta değil taşıyıcı olurlar. Erkeklerde ise Y geni hastalıklı X genini baskılayamaz.
Ses
Kadınlar yüksek sesle konuşmayı ve sesli düşünmeyi seviyor, erkeklerse her ikisini de içinden yapmayı tercih ediyor… Bu yüzden kadınlar erkekleri “duygusuz bencil yaratıklar” olarak görürken, erkekler de kadınları “sürekli kafa ütüleyen başbelaları” olarak görüyor.
Vücut kokusu:
Erkeklerin vücut kokusu kadınlardan çok daha güçlüdür.
Spor:
Spor konusunda erkekler kadınlardan daha hızlıdır ancak kadınlar daha dayanıklıdırlar.
Kan:
Erkeklerde 4.5, kadınlarda 3.6 litre kan vardır. Erkek kanı daha koyu kıvamlıdır, bir damlasında 1 milyon kan hücresi vardır. Toplam olarak erkeklerde 1 santimetreküp kanda 5 milyon alyuvar vardır, bu da kadınlara kıyasla yüzde yirmi fazlalık demektir. Erkeklerin tansiyonu da kadınlardan yüksektir: 140/88. Bu değer kadınlarda 130/80′dir.
Yüzme yeteneği :
Kadınlar derilerinin altındaki yağ tabakası nedeniyle daha iyi yüzerler.
Yaş dönümü:
Kadınlar menopoz döneminde ateş basması, uykusuzluk, şişmanlama, gece terlemeleri ve vajina kuruluğu gibi belirtiler yaşarlar. Erkekler andropoz denen yaş döneminde hemen hemen hiçbir bedensel belirti yaşamazlar.
Su:
Erkek vücudunun yüzde 60-70′i sudan ibarettir. Kadın vücudundaki su oranı ise yüzde 50-60 arasındadır.
İskelet:
Erkeklerin omuzları daha geniş, kolları ve bacakları daha uzun, kemikleri daha ağır, eklemleri de daha büyüktür. Buna karşılık kadınların kalça kemikleri daha geniş, eklemleri daha esnektir.
Ses telleri:
Kadınların ses telleri daha kısa olduğundan sesleri daha tizdir.
Vücudun ağırlık noktası
Omuz ve kalça iskeletleri farklı olduğundan, kadınların ağırlık noktası erkeklerinkinden daha aşağıdadır.
Başarı:
Başarılı bir erkek karısının harcayabileceğinden fazla para kazanan
Duyu organları:
Kadınların işitme ve koklama duyuları daha güçlüdür. Buna karşılık erkekler ışığa karşı daha hassastır. Erkek gözü ayrıntıları daha iyi seçer.
Yağ:
Erkeklerde kadınlarınkinin yarısı kadar yağ dokusu vardır. Kadınlarda yağ dokusu vücudun yüzde 27′sini oluştururken, bu değer erkeklerde yüzde 15′tir. Kadın vücudunda erkeklerden 3,5 kg daha fazla yağ vardır. Yağ, erkeklerde karın bölgesinde toplanırken kadınlarda daha çok kalça, baldır ve göbekte yoğunlaşır.
Dirsek:
Kadınlar erkeklere kıyasla kollarını dirsekten 6 derece daha fazla açabilirler.
Kromozomlar:
Erkek ve dişilerde toplam 46 kromozom vardır. Bunların yarısı babadan, yarısı anneden gelir . Bu 46 kromozomun içinden iki tane cinsiyet hormonu vardır ki; bu erkekte XY, kadında XX olarak bulunur.
Saçlar:
Kadınların saçları daha sık ve daha dirençlidir. Saç kökleri iki milim daha derinde olduğu için erkeğinki kadar çabuk dökülmez.
Kaslar:
Erkekler kadınlardan yüzde 50 oranında fazla kas gücüne sahiptir . Buluğ çağında erkeklerde kas hücrelerinin sayısı 20 misli, kadınlarda 10 misli artar. Erkekler kadınlardan üçte bir oranında daha güçlüdürler.
Deri:
Erkeklerin toplam 1,8 metrekare, kadınların 1,6 metrekare derileri vardır. Kadını derisi daha ince ve kuru, bu yüzden de daha hassastır. Erkekte ter bezleri ve deri altı yağ bezleri daha fazla olduğundan derisi yağlıdır ve daha çok terler.
Akciğerler:
Erkeklerin akciğerleri kadınlarınkinden yüzde 50 daha geniş hacme sahiptir
Yemek :
Aynı kilodaki kişilerden, erkekler kadınlardan daha çok yemek ihtiyacı duyarlar; çünkü metabolizmaları daha hızlıdır .
Ağlamak:
Kadınlar erkeklerden 5 kat fazla ağlarlar. Genellikle de saat 19.00-22.00 arası
Enerji harcaması:
Erkekler hareketsiz halde, vücudun metrekaresi başına ortalama 39,5 kalori yakarlar. Kadınlar ise 37 kalori. Erkeğin günlük kalori ihtiyacı 2700 kalori, kadınınki 2000 kaloridir.
Antikorlar:
Kadınlar daha çok antikor üretirler, bu yüzden de erkeklere kıyasla bakteri ve virüs hastalıklarına daha seyrek yakalanırlar.,
Beyin:
Erkek beyni yüzde 14 daha ağırdır. Buna karşılık kadınlarda iki yarım küre arasındaki iletişim daha iyidir.
Safrakesesi taşı:
Kadınların yüzde 20′sinde, erkeklerin yüzde 8′inde safrakesesi taşı oluşur.
Kalp atışı:
Erkeklerin kalbi daha büyüktür ve daha yavaş çarpar: Dakikada ortalama 72. Bu değer kadınlarda 80′dir.
Sıcaklık duyarlılığı:
Kadınlar kalın yağ dokuları nedeniyle soğuğa daha dayanıklıdırlar.
Yaşlanmak:
Erkekler kadınlardan daha hızlı yaşlanırlar. 55 yaşındaki bir kadın bedensel gücünün yüzde 90′ına sahiptir. Oysa aynı yaştaki bir erkek gücünün sadece yüzde 70′ine sahiptir. 35 yaşındaki bir erkeğin damar sistemi 50 yaşındaki bir kadınınkine eşdeğerdir. Buna karşılık kadında sadece cilt daha ince olduğundan çabuk yaşlanıp kırışır. Kadınlar yaşlanma olayını psikolojik olarak erkeklerden çok daha kolay kabullenirler.
Buluğ:
Erkekler buluğ çağını 10-15, kadınlar 9-14 yaşları arasında yaşarlar.
Bacaklar:
Erkeklerin bacakları daha uzun ve kaslıdır. Bu yüzden kadınlardan daha hızlı koşar, daha uzağa zıplarlar
Yaşam süresi:
Erkeklerin ortalama omrü 71,5 yıl, kadınların 78 yıldır
Vücut ölçüleri:
Erkek ortalama 175 cm boyunda ve 73,5 kg ağırlığındadır. Göğüs çevresi 98,5cm , beli 80,4cm’dir. Kadın ortalama 160 cm boyunda olup 61,2 kg’dir. Göğüs çevresi 90,1; kalça genişliği 96,5 cm; beli 74,3 cm’dir.
Adem elması:
Gırtlaktaki adem elması adlı çıkıntı sadece erkeklere hastır
Solunum:
Erkekler dakikada ortalama 16 kez soluk alıp verir. Kadınlar ise dakikada 20-22 kez soluk alıp verir. Her iki cinsin günde soludukları miktar ise aynı olup 12 bin litredir
Gelişme:
Buluğ çağına kadar kızlar erkeklerden daha hızlı büyürler (10′a 8 oranında). Erkek çocuklar 14-15 yaşları arasında gelişmeye başlarlar ve 20 yaşına kadar bu büyüme gerçekleşebilir . Kız çocukları en hızlı 12-13 yaşları arasında gelişirken 17-18 yaşında bu gelişme durur
Erkekler mantıklı, analitik iken, kadınlar sezgisel, yaratıcı, bütünleştirici
Erkeklerin kadınlarla ilgili en şikayet ettikleri şey: Kadınların onları değiştirmeye çalışması. Kadınların erkeklerle ilgili en şikayet ettikleri şey: Erkeklerin onları dinlememesi .
Kadınlar erkeklerden 3 kat fazla baş ağrısı çekiyormuş
Evlilik kararları: Erkek yorulduğu için evlenir . Kadın meraklı olduğu için evlenir. İkisi de hayal kırıklığına uğrar.
Stil:
Erkekler sabah uyandıklarından akşam yatağa girdikleri ana kadar iyi görünümlüdür. Kadınlar her nasılsa gece boyunca çirkinleşirler.
Evlilik ve gelecek :
Kadın bir koca buluncaya kadar gelecekten endişe eder. Erkek evlenecek bir kadın buluncaya kadar gelecekten endişe etmez.
Evlilikten beklentiler:
Bir kadın bir erkekle onun değişeceğini umarak evlenir, ama o değişmez. Bir erkek bir kadınla onun değişmeyeceğini umarak evlenir, ama o değişir.
Kadın ne ister?
İnsanın karısını mutlu kılmak için iki şeye ihtiyacı vardır: Kadının kendi bildigi gibi davrandığını sanmasını sağlamak. Kadının kendi istediği gibi davranmasına izin vermek
Hatalar:
Evli bir erkek hatalarını unutmalıdır: İki kişinin birden aynı şeyi hatırlamasına gerek yoktur
Uzunluk:
Evli erkekler bekarlardan daha uzun yaşarlar, ancak evli erkekler ölümü daha çok arzularlar.
Kadınlar iletişim kurmak için günde 20.000 kelime, mimik ve jest kullanırken bu sayı erkeklerde sadece 7.000.
Vücut ısısı:
Erkeklerin vücut ısısı kadınlardan daha yüksektir.


Başta kadınları üzerine gidilmiş gibi görülse de aslında kadınların ne kadar ince fikirli,detaylardaki güzellikleri görebilen ve bunlardan zevk almak isteyen ,olgun davranan ,özenli,tertipli kimseler gibi belirtmiştir.Ki bu çok doğrudur .Tabi bazı aşırı davranışlarımız da yok değil.Mesela onlarla tartışırken fazla nefesimizi harcıyoruz.Bırakın sizi dinlemiyor nasılsa .Tek bir cümleyle konuyu bitirebiliyorsanız.Haklıysanız ,bunun bir önemi yok.Rahat olun bir ilişki için strese girmeyin.Bazen onlar gibi davranmak en iyisi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder